Računarski sitem: Šta je hardver a šta softver?

Jedan računarski sistem sastoji se od dva neodvojiva dela, a to su hardver i softver. Kroz godine, napretkom tehnologije, kako softver, tako i hardver su doživljavali brojne promene, poboljšanja o kojima se nije nekada moglo ni maštati, ali u manjoj ili većoj meri, iako su promene došle, njihovo postojanje, uloge i funkcije su ostale neizmenjene. Ali, šta je to hardver, a šta je to softver?


Hardver je najlakše objasniti čulom vida i čulom dodira, pa je tako hardver zapravo sve ono od računara što vidite i sve ono od računara što možete da opipate. Svaki računar se sastoji od određenog broja hardverskih komponenti, a njihov broj se može od tog osnovnog i uvećavati ukoliko postoji potreba za tim.

Hardverske komponente

Krenimo od samog početka i onoga što je „na udaru“ kada gledamo, a to su monitori. Jedna od hardverskih komponenti, monitor, doživeo je fizički najveće promene, ali funkcija je ostala ista, da se prikaže sve što postoji u memoriji kompjutera, te da se sve što se radi gleda i posmatra na njemu. Kućište, kao glavni deo računara, takođe je hardverska komponenta koja u sebi sadrži ostale hardverske komponente, a to su zvučne kartice, grafičke kartice, kao i najvažniji deo, a to je matična ploča. U kućištu se nalazi i hard disk, odnosno prostor za memoriju svega što se na računaru radi, kao i brojni ulazi i izlazi za druge komponente koje se mogu povezati ili dodati samom računaru.

Hardverskim komponentama pripadaju i tastatura i miš, kao dodatna oprema bez koje računar ne bi mogao da funkcioniše. Tastatura se koristi za unos teksta, kao i za navigaciju prilikom rada, a od nekadašnje veće, tastature spojene kablom sa kućištem, danas imamo bežične tastature sa mnogo više funkcija, dugačijeg dizajna i različitih dezena. I ne samo bežična tastatura, već je i miš danas bežičan, s tim da je on glavni za navigaciju i zadavanje komandi, osim kod osoba sa oštećenim vidom ili bez čula vida.
Kompjuterima se mogu pridodavati i druge hardverske komponente, kao što je veći broj čitača CD-ova, USB ulaza, štampači i skeneri, ali to su već komponente koje nisu osnovne i bez kojih svaki računar nesmetano i normalno radi i funkcioniše.

Softver

Dok su hardverske komponente sve ono što vidimo i možemo da opipamo, kao jedan dao računarskog sistema, drugi deo čini softver, i bez njega hardver ne bi imao smisla. Softver u ovoj podeli predstavlja sve ono što vidimo na monitoru u toku rada na računaru, ali se ne može opipati, tačnije, to su svi programi koje jedan računar poseduje. Softver, tačnije programi, dele se na sistemske i aplikativne. Sistemski su oni programi koji se instaliraju na računar kako bi on mogao da radi i da se pokrene, tačnije, koji podiže i pokreće operativni sistem, dok su aplikativni svi oni programi koji dolaze kasnije i instaliraju se zbog neke želje ili potrebe, ukoliko se radi o programima za određeno poslovanje i određenu vrstu rada na kompjuteru, ali ne čine obavezni deo softvera, jer od njih rad računara ne zavisi.

46 одговора на „Računarski sitem: Šta je hardver a šta softver?“

  1. Fascinating blog, I like it. Are you curious about the ? If yes, then this article is for you. This article provides you with complete information about the Annual Growth Rate Calculator and also gives information about what is the cagr Calculator and what its uses are. Go to the article and learn about it.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *